Çinli Doktor Kardeşlerin Hikayesi

Sun Tzu

Vakti zamanında Çin’in bir kasabasında üç doktor kardeş yaşıyormuş. Fakat bu üç doktor, kardeş olmasına rağmen kardeşlerden en küçüğünün ünü kasabaları aşmış, ortanca olanının ünü yaşadığı kasabaya kadar yayılmış, en büyük kardeş ise ancak yakın çevresinde bilinen biri olmuş. Dolayısıyla insanlar ne zaman bir doktora ihtiyaç olsa en küçük olanının yolunu tutarmış.

Gel zaman git zaman, bir muhabbet esnasında sormuşlar bu doktora “Aranızda kim daha iyi doktor?” diye. O da aralarında en az üne sahip, en büyük abisinin ismini söyleyince insanlar şaşırmış. “Olur mu yahu? Senin ünün kasabaları aştı!” diye çıkışmışlar. Bunun üzerine en küçük kardeş başlamış anlatmaya:

Ben, hastalıkları ilerlemiş hastaları muayene ederim, gereken ilaçları yazar, gereken tedaviyi uygular ve hastaları iyileştiririm. Dolayısı ile ünüm kasabaları aşmıştır.

Ortanca abim ise hastalık daha yeni ortaya çıkmışken farkeder. Tedavisini uygular ve hastalık ilerlemeden hastayı iyileştirir. Dolayısı ile ünü ancak yaşadığı kasabaya yayılmıştır.

En büyük abim ise hastalıklar daha ortaya çıkmadan önlemini alır, henüz hastalık ortaya çıkmadan onu insanlardan uzaklaştırır. Bu yüzden ünü ancak yakın çevresi kadardır.

Evet, ben hastalıkları iyileştirebilirim ama büyük abimin yöntemleri sayesinde insanlar bana hiç ihtiyaç duymayabilir. Bu yüzdendir ki her ne kadar en az üne sahip olsa da aramızdaki en iyi doktor odur.

Not: Hikaye Sun Tzu – Savaş Sanatı kitabından alıntıdır.

“Çinli Doktor Kardeşlerin Hikayesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir